22 stycznia 2021

Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 – aplikacja edukacyjna

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych
województwa wielkopolskiego

Mamy zaszczyt zaprosić nauczycieli i uczniów Państwa szkół na uroczysty pokaz interaktywnej aplikacji edukacyjnej opartej na technologiach internetowych „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, który odbędzie się 26 stycznia 2021 o godz. 12.00.

Cztery miesiące trwały prace nad ambitnym planem uczczenia Wielkopolan, którzy uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Projekt sfinansowany z budżetu Wojewody Wielkopolskiego w ramach konkursu z Programu Wieloletniego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miał na celu stworzenie aplikacji internetowej, opierającej się o multimedialną mapę lokalizacji wydarzeń, będących polem działań wojsk wielkopolskich w walkach polsko-bolszewickich 1919-1920, z podziałem na poszczególne epizody i główne postacie wpisane w ciąg chronologii. W jej ramach powstały scenariusze gotowych lekcji, które pomogą zachować pamięć i dziedzictwo obrońców młodej polskiej niepodległości, którzy nierzadko są członkami naszych, poznańskich i wielkopolskich rodzin.

Projekt jest wspierany przez wybitnych partnerów merytorycznych. Konsultacją merytoryczną i udostępnieniem zbiorów zajęli się bowiem specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. To z ich udziałem i dzięki ich wiedzy odnaleziono nigdy niepublikowane wcześniej oryginały tekstu pisanego oraz archiwalne zdjęcia z tego okresu. Za realizację technologiczną, digitalizację i warstwę medialną odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Publiczna premiera serwisu https://wielkopolanie1920.mapyczasu.pl/ odbędzie się na specjalnym pokazie 26 stycznia 2021 r. o godz. 12.00. Dokładnie 102 lata wcześniej generał Józef Dowbor-Muśnicki dokonał zaprzysiężenia pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich na placu Wilhelmowskim (obecnie placu Wolności w Poznaniu). I tak jak przed wiekiem generał wręczył sztandar chorążemu nowo zaprzysiężonego pułku, tak i my, twórcy serwisu „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”, oddamy go w ręce wszystkich zainteresowanych naszym wspólnym dziedzictwem.

W trakcie konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu dla szkół zorganizowanego przez wojewodę wielkopolskiego – „Wierni do końca. Koleje losów żołnierskich 1918-1921 zapisanych w kamieniu”, który został objęty patronatem honorowym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Serdecznie zachęcamy do udziału w pokazie.

Linki do udziału w wydarzeniu:

https://www.youtube.com/c/PCSSPozna%C5%84skieCentrumSuperkomputerowoSieciowe
https://www.facebook.com/wielkopolskiurzadwojewodzki/
https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.poznan
https://www.facebook.com/pcss.psnc

Więcej informacji na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z poważaniem
Robert Gaweł
Wielkopolski Kurator Oświaty

Załączniki

Wielkopolanie_1920_premiera_informacje
Data: 2021-01-23, rozmiar: 739 KB