14 sierpnia 2020

Wiktoria 1920 – świętujmy razem 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Akcja #Wiktoria1920 Biura Programu „Niepodległa”, widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom” na PGE Narodowym, premiera filmu dokumentalnego „Wojna Światów”, narracyjny serwis internetowy, wystawy plenerowe, publikacje historyczne i wydarzenia kulturalne to tylko wybrane inicjatywy przygotowane z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Zachęcamy do włączenia się w obchody rocznicowe i wspólnego świętowania „Cudu nad Wisłą”!

#Wiktoria1920 – akcja Biura Programu „Niepodległa”

Razem z Biurem Programu „Niepodległa” zachęcamy do udziału w akacji #Wiktoria1920 i poszukiwania śladów historii nawiązujących do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mogą to być pamiątki rodzinne, stare dokumenty, przedmioty codziennego użytku, ale także zabytki, pomniki czy nazwy ulic nawiązujące do wojny polsko-bolszewickiej. Ślady historii sprzed 100 lat można odnaleźć także w szkołach czy przedszkolach – patronami wielu placówek oświatowych są bohaterowie Bitwy Warszawskiej.

Rozejrzyjcie się dookoła, a zobaczycie, że historia sprzed dziesięciu dekad lat jest obecna w naszej teraźniejszości. Znajdźcie ślady historii nawiązujące do Bitwy Warszawskiej i udostępnijcie je w formie zdjęcia w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wiktoria1920. Pokażcie, że pamiętacie!

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Akcja Biura Programu „Niepodległa” to jedna z wielu propozycji przygotowanych z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Tę wyjątkową rocznicę będzie można uczcić na wiele sposobów – uczestnicząc w oficjalnych uroczystościach i wydarzeniach kulturalnych, a także sięgając do publikacji czy materiałów historycznych i pogłębiając wiedzę na temat „Cudu nad Wisłą”.

Wybrane inicjatywy związane ze 100-leciem Bitwy Warszawskiej:

  • Widowisko „1920. Wdzięczni Bohaterom na PGE Narodowym” – multimedialny spektakl przygotowany z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie będzie można oglądać za żywo na PGE Narodowym lub za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Premiera w sobotę, 15 sierpnia o godz. 20:30. Więcej informacji na stronie: https://1920.pgenarodowy.pl/mp-11574-historia-na-zywo-na-pge-narodowym.
  • Film dokumentalny „Wojna Światów” – 80-minutowa opowieść oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, która toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Film będzie można zobaczyć w TVP 1 w niedzielę, 16 sierpnia o godz. 20:30. Szczegóły: https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/wojna-swiatow-premiera-filmu-dokumentalnego/.
  • Zakładka „Bitwa Warszawska 1920” na stronie Instytutu Pamięci Narodowej – materiały przygotowane i zebrane przez IPN w związku z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. W zakładce m.in. wystawa do pobrania „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920” (https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/103704,Wystawa-Wojna-z-bolszewikami-Bitwa-warszawska-1920-do-pobrania.html), wypowiedzi badaczy, broszury poświęcone postaciom związanym z wojną polsko-bolszewicką i film animowany. Szczegóły: https://ipn.gov.pl/pl/bitwa-warszawska-1920.
  • Serwis Polskiego Radia i „Niepodległej” – nowoczesny, multimedialny i interaktywny portal internetowy, który proponuje podróż po historii Polski, Europy i świata, którym 100 lat temu zagroziło widmo czerwonej rewolucji. Serwis dostępny jest w kilku wersjach językowych. Szczegóły: https://bitwa1920.gov.pl/pl.
  • Wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” – ekspozycję przygotowała Europejska Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków z 18 krajów. Jest to próba syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawę będzie można oglądać do 8 października na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Więcej informacji: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/wystawa-po-wielkiej-wojnie-nowa-europa-1918-1923-w-warszawie/.
  • Film Cinematic VR „Wiktoria 1920” – oficjalna premiera filmu zaplanowana jest na 14 sierpnia. „Wiktorię 1920” będzie mógł też obejrzeć każdy użytkownik gogli VR – w tym gogli cardboard. Film będzie udostępniony bezpłatnie w sieci. Szczegóły na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/film-cinematic-vr-wiktoria-1920/.
  • Projekty kulturalne Narodowego Centrum Kultury – z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej NCK przygotowało wiele projektów i wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawę „Triumf” prezentującą instalacje dwóch znakomitych współczesnych twórców – Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty (Kordegarda. Galeria NCK, wstęp wolny).

Najważniejsze inicjatywy i wydarzenia rocznicowe można śledzić na stronie Biura Programu „Niepodległa” w zakładce „Wiktoria 1920” https://niepodlegla.gov.pl/wiktoria-1920/.

Świętujmy razem 100-lecie Bitwy Warszawskiej!

Źródło: MEN