5 lipca 2019

Edukacyjna rola projektów wymian międzynarodowych

W imieniu Ewy Nocoń, Dyrektor Zarządzającej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), a także dr. Pawła Poszytka, Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), przedstawiamy w załączeniu rekomendacje i wyniki dyskusji zebrane w czasie ogólnopolskiej konferencji „Edukacyjna rola projektów wymian międzynarodowych”, która z inicjatywy obu instytucji odbyła się w Warszawie 2 kwietnia 2019 r., pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli całego środowiska oświaty, którzy podjęli próbę zdiagnozowania potrzeb, możliwości oraz wyzwań związanych z prowadzeniem projektów międzynarodowej wymiany młodzieży. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, instytucje kształcące i szkolące nauczycieli, instytucje wspierające wymiany młodzieży, jednostki samorządu terytorialnego i euroregiony, a także kuratoria oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej znajdą w prezentowanym opracowaniu podpowiedzi jak wspólnie możemy wspierać projekty wymian międzynarodowych.

Wszystkie inspiracje, wnioski i konkretne rozwiązania zostały uporządkowane zgodnie z obszarem kompetencji każdej z grup. Wierzymy, że przyczynią się one do systemowego wzmocnienia udziału uczniów w międzynarodowej wymianie młodzieży.

Załączone rekomendacje i wyniki są wstępem do długofalowych działań, które PNWM i FRSE będą podejmowały w gronie praktyków i sojuszników wymiany. Już teraz gorąco zapraszamy do współpracy!

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej filmowej relacji z konferencji, którą znajdą Państwo pod adresem: www.youtube.com/watch?v=f6jbwReHMf4&feature=youtu.be

Załączniki

Rekomendacje
Data: 2019-07-05, rozmiar: 398 KB