19 kwietnia 2017

Uroczystości rocznicowe Zbrodni Katyńskiej

W dniach 6-11 kwietnia br. Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Leszczyńska oraz Wicekurator Oświaty pan Zbigniew Talaga na zaproszenie Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem  „Memoramus” pojechali do Katynia wraz z wielkopolską młodzieżą, aby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych Zbrodni Katyńskiej. Delegacje z Polski i Rosji uczestniczyły w niedzielę we wspólnym 11. Marszu Pamięci, czcząc w ten sposób pamięć polskich oficerów zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

W Marszu wzięło udział blisko 140 uczniów z liceów i gimnazjów Poznania i Wielkopolski. Ze strony rosyjskiej uczestnikami marszu było około 50 uczniów Korpusu Kadetów i Szkoły nr 8 w Smoleńsku, gdzie prowadzona jest nauka języka polskiego. Marsz rozpoczął się na stacji kolejowej Gniezdowo, która jest symbolem tragedii katyńskiej. Z tej stacji polscy oficerowie byli przewożeni samochodami więziennymi do Lasu Katyńskiego.

Następnie na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu odbyły się uroczystości, podczas których oddano hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, a także tysiącom ofiar represji stalinowskich, spoczywającym w rosyjskiej części nekropolii. Pani Kurator  oraz przedstawiciele młodzieży rosyjskiej i polskiej złożyli kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym i w rosyjskiej części Zespołu Memorialnego.

Przed niedzielnymi uroczystościami polska młodzież odwiedziła miejsce katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. W tym miejscu odmówiono modlitwę i oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Delegacja młodzieży z Wielkopolski i Kuratorium Oświaty w Poznaniu brała też udział w występach artystycznych z okazji 25-lecia Domu Kultury Młodzieży Polskiej i Rosyjskiej. Po spotkaniu ze  smoleńską młodzieżą, polscy uczestnicy Marszu Pamięci zwiedzili również Zespół Memorialny w Katyniu i wzięli udział we mszy świętej na Polskim Cmentarzu Wojennym.