16 czerwca 2020

Podsumowanie projektów edukacyjnych TVP emitowanych w czasie pandemii

„Szkołę z TVP” była emitowana od początku czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Zrealizowano w 11 oddziałach terenowych Telewizji Polskiej, a zajęcia poprowadziło 191 nauczycieli. Wyemitowanych zostało aż 1600 lekcji premierowych, a czas antenowy oddany uczniom to 1440 godzin. Oprócz „Szkoły z TVP” przygotowano również „Repetytorium Maturzysty”, „Wesoła Nauka”, „Wielkie dzieła małych rąk”. Zajęcia były emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej: TVP3, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Sport i TVP HD. Lekcje trafiały także na platformę vod.tvp.pl, gdzie odnotowano ponad 3 miliony odtworzeń. Uruchomione zostały także dwa dodatkowe kanały wirtualne dostępne w telewizji naziemnej. TVP ściśle współpracowała  z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Na stronie vod.tvp.pl udostępniane były dodatkowe materiały uzupełniające ofertę programową. Przedszkolaki mogły „pójść” do wirtualnego przedszkola. W ramach pasma edukacyjnego „Domowe Przedszkole” najmłodsi widzowie mogli oglądać programy z ulubionymi bohaterami.

Ciekawy repertuar dla dzieci i młodzieży był dostępny również w serwisie vod.tvp.pl i tvp.pl. Udostępnione zostały filmy fabularne i dokumentalne, seriale oraz programy rozrywkowe.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował dyrektor TVP3 Poznań Agacie Ławniczak za włączenie się poznańskiego oddziału TVP do projektu edukacyjnego „Szkoła z TVP”. W Poznaniu wyprodukowano od kwietnia br. ponad 150 lekcji z języka polskiego, fizyki, biologii, informatyki i podstaw przedsiębiorczości dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Realizowane w Poznaniu lekcje prowadzili: prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który prowadził lekcje biologii, Grzegorz Kotłowski, polonista z VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, Leszek Bernarczyk, nauczyciel informatyki z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, Justyna Bartol-Baszczyńska, nauczyciel fizyki z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie i Marzena Wojciechowska z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu, która prowadziła zajęcia podstaw przedsiębiorczości.