6 października 2021

Wojewódzki Konkurs „Ptaków Śpiew” rozpoznawanie śpiewu i odgłosów ptaków polskich 2021

Informujemy, że trzeci stopień konkursu – turniej finałowy, odbył się 1 października 2021 r., o godzinie 1100 w Kolegium Stanisława Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jest to symboliczna data początek Europejskich Dni Ptaków, którym w tym roku patronuje raniuszek.

Przybyli na finał, najbardziej wrażliwi na dźwięki, muzykę i piękno otaczającej nas przyrody, uczniowie wielkopolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w liczbie 45 za osiągnięte wysokie wyniki w konkursie zostali udekorowani medalami brązowymi, srebrnymi i złotymi oraz dyplomami przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

II Wojewódzki Konkurs Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew” rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i odbył się na 3 stopniach rywalizacji.

Stopień pierwszy zakończył się 31 maja 2021 r. – szczegóły
drugi 25 czerwca 2021 r. – szczegóły
a trzeci 1 października 2021 r. – szczegóły

Ścisła czołówka – finałowa 13 przystąpiła do trzech rund, odpowiadając publicznie na zadane pytania przez Jury złożone z ekspertów różnych dziedzin:

 • dr hab. Piotr Łakomy Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, Kierownik Katedry Fitopatologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
 • Tomasz Maćkowiak Naczelnik Wydziału Edukacji i Promocji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych,
 • Małgorzata Wilczyńska Grześ Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
 • Alicja Biłoszewska Prezes Sekcji Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Szponiastych Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,
 • Michał Kugacz – przedstawiciel Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Współprowadzącym uroczystość oraz sekretarzem Jury był laureat I miejsca zeszłej edycji konkursu Jakub Paluch, obecnie uczeń XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu.

Narastające napięcie podczas oczekiwania na werdykt Jury na chwilę rozładował występ uczniów Poznańskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza:

 • Antonio Caldara – Aria  Mirti, fiaggi w wykonaniu Dominiki Kolendo – śpiew przy akompaniamencie fortepianowym pani Lidii Łopacińskiej-Giersz
 • Jan Sebastian Bach – Sarabanda z II partity d-moll
  Henryk Wieniawski –  Kaprys nr 1 Op. 18 w wykonaniu Adrianny Trepińskiej – skrzypce
 • Wolfgang Amadeusz Mozart – Aria Cherubina z opery Wesele Figara Voi che sapete w wykonaniu Hanny Rogoża – śpiew przy akompaniamencie fortepianowym pani Lidii Łopacińskiej

Wyniki turnieju finałowego – trzeciego stopnia konkursu są następujące:

 • I miejsce Marcin Kucz, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach
 • II miejsce ex aequo: Magdalena Adamczak uczennica III klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim i Nina Monika Schwarz uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie
 • III miejsce Liwia Pawłowska uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu.

Na specjalne wyróżnienie zasługuje Piotr Urbaniak, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu, który jako najmłodszy uczestnik finału, dzielnie rywalizował z dużo starszymi od siebie uczestnikami w sposób wyrównany – brawo!

Jury wręczyło cenne nagrody rzeczowe wszystkim laureatom i finalistom, a z nagrody specjalnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna skorzysta cała klasa laureata I miejsca oraz ucznia, który otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy laureatom i medalistom osiągnięcia wspaniałych wyników w tym, trudnym, interdyscyplinarnym konkursie. Wasza wiedza i umiejętności, którymi wykazaliście się, jest godna pochwały i wyróżnienia. Jesteśmy pewni, że nabyte umiejętności przydadzą się Wam nie raz w dalszym życiu.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew” 2022, która ogłoszona zostanie tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Ptaków.

Do zobaczenia!

Wojewódzki Koordynator Konkursów
Rafał Renz
Wydział Rozwoju Edukacji
tel.+sms+Whatsapp+Signal +48 780 386 057
adres e-mail konkursy@ko.poznan.pl
DC: Koordynator Konkursów KO Poznań#7068