26 kwietnia 2024

List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty do absolwentów szkół ponadpodstawowych

Drodzy Absolwenci,
dzisiaj jest ten wyjątkowy dzień, kiedy z dumą i wzruszeniem zakończycie swoją szkolną podróż i odbierzecie świadectwa ukończenia szkoły. To moment, na który pracowaliście przez wiele lat, pokonując wyzwania, zdobywając wiedzę i rozwijając się.

Wasza droga była pełna wyzwań. Warto podkreślić, że byliście rocznikiem, który zaczynał szkołę średnią w trudnym czasie pandemii. Edukacja zdalna stała się codziennością, a Wasze lekcje przeniosły się do wirtualnej przestrzeni. To nie była łatwa droga. Chaos informacyjny, zmęczenie cyfrowe, zakaz wychodzenia z domu  – to tylko niektóre z trudności, z jakimi się borykaliście. Mimo to, pokazaliście wyjątkową wytrwałość i elastyczność, dostosowując się do nowej rzeczywistości.

Teraz stajecie na progu nowego etapu życia. Niech to będzie czas, w którym spełnicie swoje marzenia, dążąc do sukcesów i realizując swoje pasje.

Pamiętajcie, że matura to nie tylko egzamin, ale także okazja do podsumowania waszej nauki i doświadczeń. To czas, by spojrzeć w przyszłość z nadzieją i pewnością, że macie przed sobą wiele możliwości.

Nauka to nie tylko zdobywanie wiedzy z podręczników, ale także rozwijanie umiejętności, myślenia krytycznego, pracy zespołowej i samodyscypliny. Nauka uczy nas, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak podejmować decyzje, jak być odpowiedzialnymi obywatelami.
To inwestycja w siebie, która przynosi długofalowe korzyści.

Pamiętajmy również o nauczycielach, którzy byli Waszymi przewodnikami w tej podróży. Ich rola jest niezwykle ważna. Współcześnie nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale także kształtują charaktery, rozbudzają ciekawość, wspierają rozwój emocjonalny i społeczny uczniów. To oni pomagali odkrywać Wasze talenty i pasje, inspirowali Was do działania i pokazywali, że nauka to nie tylko obowiązek, ale także przygoda. Pragnę im za to z całego serca podziękować.

Z kolei rodzice byli Waszym największym wsparciem, kiedy nauka była trudna, a wyzwania przytłaczające. Ich miłość, troska i poświęcenie nie mają granic. Dziękujemy im za wszystko, co zrobili, abyście mogli osiągnąć to, co dzisiaj osiągnęliście.

 

Drodzy Absolwenci,
Pamiętajcie, że każdy koniec to dopiero początek, a Wasza księga zdarzeń jest otwarta w połowie. Teraz to Wy decydujecie, jaką opowieść w niej zapiszecie. Niech to będzie historia pełna wyzwań, sukcesów i pięknych chwil.

Życzę Wam, aby każdy kolejny krok w Waszym życiu był pełen sukcesów. Niech ta wyjątkowa chwila będzie początkiem nowej, fascynującej przygody; przygody, którą nazywamy życiem.

Wielkopolski Kurator Oświaty
dr Igor Bykowski