21 stycznia 2017

Konferencja prasowa Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

Dnia 20 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wicewojewody Wielkopolskiego pani Marleny Maląg, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pani Elżbiety Leszczyńskiej, Wicekuratora Oświaty pana Krzysztofa Błaszczyka i Wicekuratora Oświaty pana Zbigniewa Talagi.

Pani Marlena Maląg poinformowała zebranych, że celem reformy systemu szkolnictwa jest nowoczesność, bezpieczeństwo i szkoły przyjazne uczniom. Przedstawiła harmonogram wprowadzania reformy, aspekty finansowe i społeczne związane z dostosowaniem do nowego ustroju edukacji sieci szkół.

Wielkopolski Kurator Oświaty zaznaczył, że spotkania z samorządowcami, konsultacje i rozmowy, które odbywały się do tej pory dowodzą, że reforma organizacji sieci szkół wprowadzana jest ponad podziałami. Niepokój budzi jedynie fakt, że w kilku przypadkach wystąpiła chęć likwidacji małych szkół. Zdaniem kuratora mała szkoła nie musi być gorsza. W województwie wielkopolskim jest aż 27% szkół podstawowych i filialnych, które uczą do 70 uczniów. Blisko 12% to szkoły, do których chodzi najwyżej 40 uczniów. Zgodnie z założeniami reformy, subwencja oświatowa będzie naliczana w sposób korzystny i umożliwiający pracę małym szkołom.

Zmiany w systemie edukacji obejmą również szkolnictwo zawodowe. Powstaną szkoły branżowe. Propozycje zmian oparte są na analizach demograficznych oraz rynku pracy. Do 31 marca br. samorządy mają czas na podjęcie uchwał dostosowujących sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Cały czas konsultacje i szkolenia prowadzą wizytatorzy kuratorium oświaty.

Wielkopolski Kurator Oświaty w grudniu 2016 r. powołał Zespół ds. wdrażania reformy edukacji w województwie wielkopolskim. Do podstawowych zadań Zespołu należą, m.in. koordynacja działań informacyjnych związanych z reformą oświaty oraz zapewnienie wsparcia różnym podmiotom w okresie wdrażania zmian. Kurator organizował, a także będzie nadal prowadził spotkania z samorządami, dyrektorami szkół, nauczycielami oraz rodzicami uczniów.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również o działaniach informacyjnych wspomagających wdrażanie reformy. Konferencja rozpoczęła cykl spotkań, które będą towarzyszyć kolejnym etapom wdrażania reformy. Ponadto Kuratorium Oświaty w Poznaniu uruchomiło specjalny adres e-mail oraz infolinię. Można tam kierować pytania związane z reformą edukacji. Na stronie internetowej Kuratorium funkcjonuje też specjalny dział poświęcony reformie edukacji.