23 lutego 2023

Startuje ogólnopolski turniej robotyczny „Liga Robotów”

Dnia 23 lutego br. w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie odbędzie się uroczysta inauguracja projektu „Liga Robotów”. W wydarzeniu wezmą udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska. Obecni na wydarzeniu uczniowie z grup robotycznych jako pierwsi w Polsce będą brać udział w specjalnych warsztatach „Ligi Robotów”.

„Liga Robotów”

„Liga Robotów” to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”. Inicjatywę realizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami. Dzięki tej wyjątkowej nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 mld zł.

Celem „Ligi Robotów” jest promowanie robotyki i nowoczesnych technologii oraz rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Idea „Ligi Robotów” została oparta na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics), które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Edukacja oparta o kierunki STEAM, realizowana w ramach Ligi Robotów, ma wspierać rozwój takich kompetencji przyszłości, jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja. Promowanie robotyki i nowoczesnych technologii w formie twórczych wyzwań i nauki przez zabawę pozwala na wszechstronny rozwój uczniów i ich talentów.

Zasady ogólnopolskiego turnieju robotycznego „Liga Robotów”

Zadaniem uczestników będzie stworzenie drużyny (uczniowie wraz z nauczycielem-mentorem), która przygotuje się do turnieju robotycznego. Szkoła otrzyma sprzęt, tj. zestaw klocków do tworzenia robotów oraz matę edukacyjną do kodowania wraz z zadaniami konkursowymi i modelami. Opiekunowie otrzymają dostęp do kursów i tutoriali, a także innych materiałów, które będą inspiracją do przeprowadzenia zajęć.

Zadania w ramach „Ligi Robotów” zostały podzielone na trzy główne kategorie:

 • Przejazd robota – robot skonstruowany przez drużynę będzie wykonać różnego rodzaju misje na specjalnie przygotowanej arenie;
 • Projekt badawczy – opracowanie przez drużynę rozwiązania problemu przedstawionego w regulaminie gry na dany sezon;
 • Projekt robota – zaprezentowanie przez drużynę procesu powstawania ich robota.

Projekt zakończy się ogólnopolskim finałem, który obędzie się 24-25 czerwca 2023 r. Z kolei jesienią 2023 r. jest planowane spotkanie z drużynami z innych państw.

Inauguracja „Ligi Robotów”

Podczas uroczystej inauguracji „Ligi Robotów”, która odbędzie się 23 lutego w Hali Laboratorium w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie (ul. Mińska 65), odbędą się specjalne warsztaty.

 • Warsztaty robotyczne – mata turniejowa i budowanie robotów LEGO

  Zadaniem uczestników będzie zaprogramowanie pokazowego robota niezbędnego do wykonania konkretnej misji na macie turniejowej „Liga Robotów 2023”. Najmłodsi goście będą również tworzyć lub rozszerzać istniejące mechanizmy do robotów LEGO, a następnie pisać proste kody do wykonania zadania.

 • Warsztaty z drużyną

  Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: drużyna Spice Gears 5883 i inne drużyny robotyczne, które przekażą dobre praktyki z zakresu projektowania i współpracy, a także zaprezentują zbudowanie przez nich roboty. Będzie to też okazja do przejazdów testowych jednym z robotów.

 • Mobilne Laboratoria Przyszłości

  Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, w tym z wirtualną rzeczywistością i spróbować swoich sił podczas kreatywnych warsztatów z długopisami 3D. Warsztaty poprowadzą edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.

 • Druk 3D

  Wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Uczestnicy zapoznają się m.in. z budową drukarki oraz typami materiałów i możliwościami projektowania. Będą mogli obserwować proces wydruku.

„Liga Robotów” realizowana jest w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Badań Edukacyjnych.

Źródło: MEiN