17 listopada 2023

Uczniowie z Wielkopolski zwyciężyli w Wielkim Teście o Piłce Nożnej

Młodzi miłośnicy futbolu po raz kolejny zmierzyli się ze sobą podczas Wielkiego Testu o Piłce Nożnej. Spośród 16 zespołów najlepsza okazała się drużyna z Wielkopolski pod okiem Agnieszki Kobus-Zawojskiej. Nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł zwycięzcy przekazali na wsparcie Stowarzyszenia Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Amp Futbol. Wydarzenie to część programu „Poznaj Polskę na Sportowo”.

Co wiemy o futbolu?

Test był doskonałą okazją do tego, by sprawdzić swoją wiedzę na temat historii futbolu oraz aktualnych wydarzeń ze świata piłki nożnej. Jakie były największe rekordy polskich zawodników i spektakularne akcje w historii europejskich i światowych mistrzostw? To tylko niektóre zagadnienia, z którymi musieli zmierzyć się młodzi uczestnicy konkursu.

Do rywalizacji stanęło 16 zespołów z całej Polski. Zostały one wyłonione podczas eliminacji wojewódzkich. Do udziału w konkursie mogli przystąpić wszyscy uczniowie szkół podstawowych i podstawowych niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach sportowych, czy są po prostu kibicami.

Wielki Test o Piłce Nożnej i decydująca rozgrywka

Wielki finał pokazał, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. W decydującym starciu zmierzyły się zespoły z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Lepsi okazali się ci drudzy. Zwycięzcy odebrali nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł z rąk selekcjonera reprezentacji Polski – Michała Probierza. Została ona przekazana na wsparcie Amp Futbolu.

W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów, a tytuł zwycięskiej drużyny wywalczyła reprezentacja województwa zachodniopomorskiego.

Zobacz Wielki Test o Piłce Nożnej w TVP

„Poznaj Polskę na sportowo” – wychowanie przez sport

„Poznaj Polskę na sportowo” to wspólny projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obecnie trwa jego druga edycja.
Głównym założeniem programu jest wzmacnianie lokalnego patriotyzmu, budowanie przywiązania do swojej małej ojczyzny, edukacja przez sport oraz zainspirowanie młodzieży do aktywnego trybu życia. To również promocja wśród uczniów pozytywnych wzorców zachowań, rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie postawy szacunku do rodzimej tradycji oraz symboli narodowych, odkrywanie talentów oraz przekazywanie wiedzy na temat uniwersalnych wartości sportu. Przedsięwzięcie stwarza również przestrzeń do integracji rówieśniczej poprzez wspólne wyjazdy i zabawę, kształtuje młodzieńcze charaktery, uczy zdrowej rywalizacji i pokonywania własnych ograniczeń.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ramach pierwszej edycji skorzystało z niego ok. 20 tys. uczniów.

Źródło: MEiN