14 listopada 2021

Film „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

Szanowni Państwo Dyrektorzy
szkół i placówek oświatowych
województwa wielkopolskiego

Gorąco zachęcamy Państwa Dyrektorów do zaproszenia uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych do obejrzenia pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, którego premiera kinowa odbędzie się 19 listopada 2021 r.

Po wielu latach starań przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy, Parlament ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Chcąc przypomnieć Polakom, jak ważne było to wydarzenie, poznańscy twórcy, dokumentaliści, w minionym roku zrealizowali pełnometrażowy film dokumentalny „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”.

Film przedstawia wspaniałą historię walki o polskość. Ukazuje jak Wielkopolanie i mieszkańcy Kujaw, Pałuk, Krajny oraz wielu miejscowości województwa lubuskiego wywalczyli sobie wolność i wspierali w walce o niepodległość Górny Śląsk. Wiedza o tym pierwszym zwycięskim powstaniu jest znikoma, dlatego tak ważnym jest, by dotrzeć do jak największej rzeszy młodych ludzi. Powstanie Wielkopolskie stanowiło bowiem zwieńczenie 140 lat oporu wobec germanizacji, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa.

Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw powstańczy.

W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Widzowie będą też mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej, pochodzące z muzeum w Waszyngtonie, czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej.

W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania. Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika Powstania Jana Kąkolewskiego.

Film to wiele epizodów opisujących przebieg Powstania. Archiwalia, przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Ikonografia potraktowana została nowocześnie – animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości.

Reżyser Tadeusz Litowczenko podkreśla, że film ma nie tylko przywrócić pamięć o Powstaniu, ale i pozwolić zrozumieć jego znaczenie dla odradzającego się po pierwszej wojnie światowej państwa polskiego. Gdyby nie ten zwycięski zryw niepodległościowy być może Polska nie wróciłaby na mapy Europy w granicach II Rzeczpospolitej, byłaby mniejsza i słabsza ekonomicznie.

Ten dokument to nie tylko suche fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość. To Stanisław Taczak, pierwszy dowódca Powstania, Wincenty Wierzejewski – dowódca Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego oraz Paweł Cyms – dowódca liniowy w Gnieźnie i na Kujawach. Jego oddziały zdobyły Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Wbrew rozkazom dowództwa poprowadził zwycięski marsz na Inowrocław.

Powstanie dokumentu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Niepodległa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Wielkopolskiego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Samorządu Kujaw i Pomorza, Miasta Poznań oraz Zakładom Fundacja Kórnicka.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę Państwa Dyrektorów o rozpowszechnienie informacji wśród nauczycieli i uczniów, z zachętą do obejrzenia filmu w wybranych kinach studyjnych w Wielkopolsce.

Szkoły mogą zamawiać seanse bezpośrednio w kinach lub przez dystrybutora. Kontakt: Paweł Zabel, tel: 601 700 688; mail: powstaniewlkp@adres.pl

Zwiastun filmu: „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

 

Wielkopolski Kurator Oświaty
Robert Gaweł