24 sierpnia 2021

„Wracamy do formy!” – akcja edukacyjna Programu Szkolny Klub Sportowy

Rozpoczęła się akcja edukacyjna Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Wracamy do formy!”, promująca aktywność fizyczną i udział w zajęciach Programu Szkolny Klub Sportowy. Podstawowym celem ministerialnego programu, którego operatorem krajowym jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pozalekcyjne zajęcia w ramach Programu SKS są prowadzone w różnorodnych i nowoczesnych formach, a na realizację programu w latach 2017-2021 przeznaczono ponad 210 milionów złotych!

Aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego i szczęśliwego życia – o korzyściach wynikających z uprawiania sportu mówić będą w ramach akcji „Wracamy do formy!” gwiazdy sportu. Jako pierwsza o znaczeniu aktywności fizycznej w codziennym życiu opowiada Aleksandra Mirosław – olimpijka z Tokio, mistrzyni świata we wspinaczce sportowej.
W ramach projektu, zainaugurowanego przez Instytut Sportu-PIB, sportowcy wyczynowi w krótkich formach filmowych zachęcają młodzież do podejmowania aktywności fizycznej, prezentując różne dyscypliny sportowe. Akcja ma na celu zachęcić uczniów do wstania sprzed ekranów komputerów i telewizorów, z kanap i foteli. To ważne zwłaszcza w trudnym czasie pandemii, gdy wśród dzieci i młodzieży zauważa się dużo problemów z kondycją fizyczną, nadwagą, uzależnieniem od mediów, depresją oraz zaburzeniami relacji społecznych.
Akcja nieprzypadkowo rusza teraz, na fali sportowych emocji wywołanych występami naszych reprezentantów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Druga część kampanii zaplanowana jest na wrzesień. Powrót do szkoły ma być też okazją do uczestnictwa w zorganizowanych zajęciach sportowych.
Sport jest doskonałą zabawą, tworzy pozytywne relacje z rówieśnikami i pozwala czerpać satysfakcję z pokonywania własnych słabości. Aktywnym można być wszędzie! Podczas zajęć pod kierunkiem specjalistów uczestnicy mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie, pasję i odetchnąć choć trochę od ciężaru epidemii, bawiąc się i rywalizując w sporcie – to bardzo ważne dla kondycji fizycznej i psychicznej.

W akcji „Wracamy do formy!” wezmą udział gwiazdy sportu, w tym między innymi:

  • Natalia Kaczmarek – Mistrzyni Olimpijska z Tokio, Mistrzyni Polski w biegu na 400 m,
  • Joanna Jóźwik – dwukrotna olimpijka, medalistka imprez mistrzowskich w biegu na 800 m,
  • Kamila Żuk – Mistrzyni Europy w biathlonie,
  • Emilia Ankiewicz – płotkarka, półfinalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro,
  • Roksana Słupek – wielokrotna Mistrzyni Polski w triathlonie, olimpijska nadzieja na Igrzyska w Paryżu w 2023 roku,
  • Natalia Maliszewska – łyżwiarka szybka, multimedalistka imprez mistrzowskich w short track’u.

Akcję śledzić można w mediach społecznościowych MKDNiS oraz Programu Szkolny Klub Sportowy.

Program Szkolny Klub Sportowy

Program Szkolny Klub Sportowy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu został uruchomiony w 2017 roku. Na jego realizację w latach 2017-2021 przeznaczono 210 270 090 zł.

Skala oddziaływania Programu SKS wykracza poza inne dotychczasowe przedsięwzięcia. Każdego roku Program SKS obecny jest we wszystkich powiatach, w ponad 90 % gmin w kraju. Dzięki temu w zajęciach sportowych uczestniczy ponad 300 tysięcy dzieci i młodzieży (w 2019 r. – 366 tys.!). Wspieramy nauczycieli wychowania fizycznego – każdego roku kilkanaście tysięcy „wuefistów”, prowadzących zajęcia sportowe w ramach programu, otrzymuje dofinansowanie.

Źródło: MEiN