23 lutego 2023

Kronika.gov.pl – portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

Zachęcamy do korzystania z nowego portalu kronika.gov.pl. Strona umożliwia bezpłatne korzystanie z zasobów polskiej kultury i nauki. To narzędzie przydatne w pracy naukowców, badaczy, nauczycieli, studentów oraz uczniów.

Ponad 15 milionów obiektów cyfrowych

Portal kronika.gov.pl gromadzi w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki. Został uruchomiony po to, żeby umożliwić użytkownikom internetu powszechny dostęp do cyfrowych zbiorów, a instytucjom i prywatnym kolekcjonerom przechowywanie swoich zbiorów w sposób bezpieczny i bezpłatny.

To multiwyszukiwarka, dzięki której w łatwy sposób można dotrzeć do udostępnionych materiałów bibliotecznych, muzealnych czy archiwalnych. Każdy użytkownik może dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach, badaniach czy projektach.

Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:

  • książki,
  • czasopisma,
  • fotografie,
  • grafiki i rysunki,
  • zbiory muzealne,
  • zbiory archiwalne.

Większa dostępność zasobów cyfrowych

Wszyscy zainteresowani skorzystają ponadto z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury. Portal kronika.gov.pl to większa dostępność cyfrowych dzieł, lepsza jakość, a także możliwość ponownego wykorzystywania zasobów w innowacyjnych aplikacjach i usługach.

Więcej informacji na temat funkcjonalności nowego można znaleźć w zakładce Pomoc.

Źródło: MEiN