Szanowni Państwo,
NASK – Państwowy Instytut Badawczy organizuje IV edycję ogólnopolskiego drużynowego konkursu ekologiczno-technologicznego Technikon ESA dla uczniów techników i liceów o profilach technicznych oraz ścisłych.
Uczennice i uczniowie w 4-osobowym zespole pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna mają za zadanie opracować projekt związany z ochroną środowiska. Może on dotyczyć m.in.:
- ograniczenia emisji zanieczyszczeń;
- odnawialnych źródeł energii;
- efektywności energetycznej;
- gospodarki obiegu zamkniętego;
- oszczędzania zasobów naturalnych.
Ważnym elementem projektów jest wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i cyfrowych: z zakresu programowania, automatyki, energetyki, mechaniki czy inżynierii środowiska. Do 30 czerwca 2026 r. za pośrednictwem platformy technikon.esa.nask.pl należy przesłać zgłoszenie koncepcji projektu – najważniejsze założenia, cel i narzędzia, które zostaną wykorzystane w projekcie.
Ze wszystkich zgłoszonych koncepcji wybranych zostanie 20, które trafią do półfinału i będą dalej rozwijane przez poszczególne drużyny. Następnie wyłonionych zostanie 10 projektów finałowych, które uczniowie zaprezentują na gali przed jury i publicznością.
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY
- do 30 czerwca 2026 r. – zgłoszenia koncepcji projektu
- do 1 września 2026 r. – ogłoszenie listy 20 drużyn zakwalifikowanych do II etapu
- do 23 września 2026 r. – przesłanie projektów półfinałowych
- do 7 października 2026 r. – opublikowanie listy 10 finalistów
- 23 listopada 2026 r. – gala finałowa
WARTOŚCIOWE NAGRODY
Łączna pula nagród w konkursie to ponad 100 tys. zł:
- bony o wartości 2000 zł na zakup materiałów edukacyjnych dla szkół finalistów;
- pracownia komputerowa dla szkoły laureatów oraz laptopy dla drużyny i opiekuna;
- sprzęt elektroniczny i akcesoria gamingowe dla laureatów miejsc II i III;
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Organizatora.


