22 marca 2022

Leśna szkoła z klimatem – program ekologiczny

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Minister two Edukacji i Nauki oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zapraszają do udziału w programie  „Leśna  szkoła z klimatem”. Inicjatywa ta, zainaugurowana w czerwcu 2021 r., służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. Głównym założeniem programu jest podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne. To przede wszystkim uczenie przez działanie i kontakt z przyrodą oraz, jakże ważne w dobie pandemii, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do wspólnej zabawy służącej odbudowaniu więzi społecznych. Chcemy też inspirować do podejmowania działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, np. poprzez wspólne sadzenie drzew.

Przewidziane w ramach programu aktywności dostosowane są do pór roku. Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiedzą się m.in.: jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować,   które   rośliny   wolno   nam   zrywać,   a   czego   nie   należy   dotykać,    jak i co zrobić, kiedy natkniemy się na dzikie zwierzęta.

Poprzez realizowanie grupowych aktywności w plenerze program wspiera też rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się i pracy w grupie, komunikacji, logicznego myślenia,  kreatywności  oraz  samodzielności.  Pomocne w tym będą m.in. przygotowane przez Lasy Państwowe ścieżki plenerowe służące grom terenowym i organizacji prelekcji.

Szanowni Państwo, zachęcamy  do skorzystania  z oferty programu  „Leśna  szkoła z klimatem”. Jesteśmy przekonani, że będzie to doskonała forma urozmaicenia lekcji w Państwa szkołach dzięki połączeniu nauki i obcowania z przyrodą. W celu przeprowadzenia takiej  lekcji  prosimy  o  kontakt  z  najbliższym  nadleśnictwem w Państwa okolicy.

Wszelkie informacje o projekcie oraz  materiały  dydaktyczne: scenariusze zajęć, filmy, publikacje, infografiki, gry i inne pomoce są dostępne na stronie internetowej dedykowanej programowi.

Życzymy Państwa uczniom pasjonującej nauki w otoczeniu pięknej polskiej przyrody.