23 marca 2022

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Wychowania Fizycznego

Dnia 18 marca 2022 r. w Hali Widowiskowej Sportowej i Szkole Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Wychowania Fizycznego na stopniu wojewódzkim. Przebieg konkursu wspierała Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Finał – czyli ostatni, trzeci, najwyższy stopnień zmagań konkursowych młodzieży w liczbie 130 najlepszych z województwa uczniów był swoistym świętem, którego rangę potwierdzili swoim udziałem znakomici goście: Robert Gaweł Wielkopolski Kurator Oświaty, Radosław Szpot Burmistrz Murowanej Gośliny, Justyna Furman Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Murowanej Goślinie

Kuratorium Oświaty w Poznaniu po raz drugi zorganizowało konkurs z wychowania fizycznego w ramach wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs ten jest ewenementem w skali kraju, ponieważ Wielkopolski Kurator Oświaty wprowadził Wychowanie Fizyczne do plejady konkursów przedmiotowych jako pierwszy i jedyny. Wychowanie Fizyczne jest w wychowaniu i kształceniu młodzieży nie do przecenienia, dlatego Wojewódzki Konkurs Wychowania Fizycznego ma również przyczynić się do jego popularyzacji i podniesienia rangi jako przedmiotu realizowanego od przedszkola do studiów wyższych.

Do organizacji konkursu udało się pozyskać profesjonalną komisję konkursową: m.in. prof. dr hab. Michała Bronikowskiego Kierownika Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej AWF w Poznaniu, prof. dr hab. Małgorzatę Bronikowską Zakład Metodyki Rekreacji AWF, Iwonę Wesołowską konsultanta ds. wychowania fizycznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Grażynę Gulczyńską Prezesa Zarządu UKS Dąb w Suchym Lesie; wybitnych nauczycieli przedmiotu, autorów i recenzentów materiałów konkursowych, także z innych województw.

Celem konkursu była próba zachęcenia uczniów szkół podstawowych do wysiłku fizycznego z zachowaniem zasad zdrowia i bezpieczeństwa. Poznanie różnych form aktywności fizycznej możliwych do zrealizowania bez specjalistycznej bazy sportowej. Ważnym elementem konkursu była również popularyzacja wiedzy historycznej i metodycznej dotyczącej sportu. Wymagania konkursowe dla uczestników dotyczyły następujących zagadnień:

  1. Sprawność ogólna.
  2. Gry zespołowe: piłka nożna, siatkówka, hokej na lodzie.
  3. Lekkoatletyka
  4. Gimnastyka bez przyrządowa i przyrządowa.
  5. Rekreacja i gry różnych kultur.
  6. Bezpieczne uprawianie sportu.
  7. Edukacja zdrowotna (wiedza na temat hartowania organizmu, relacji społecznych, używek
    i zagrożeń, chorób cywilizacyjnych, zdrowego odpoczynku, regeneracji itd.).
  8. Przepisy tenisa ziemnego i sukcesy polskich tenisistów w latach 2000-2021.
  9. Idea olimpijska.
  10. Taniec regionalny i klasyczny.
  11. Historia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w latach 1867-2017.

Na każdym stopniu konkursu uczestnicy mieli za zadanie wykonać test konkursowy, który składał się z dwóch części: teoretycznej i sprawnościowej. Temat przewodni łączący wszystkie stopnie konkursu to cytat Pierre’a de Coubertina: „Tylko moc ciała i ducha wyznaczyć może granice zwycięstwa”.

Konkurs cieszył się ogromną popularnością, 22 października został przeprowadzony stopień szkolny wojewódzkiego konkursu wychowania fizycznego, w którym wzięło udział prawie 1000 uczniów.