Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca dyrektorów, nauczycieli, opiekunów, którzy zaplanowali wycieczkę ze swoimi uczniami w południowo-zachodnie rejony Polski o nieodwoływanie wyjazdów. MEN rekomenduje bezpośrednie skontaktowanie się z gminami lub instytucjami, które planowano odwiedzić oraz uzyskanie potwierdzenia, czy są jakiekolwiek przeszkody do organizacji wycieczki.
Wiele atrakcji w południowo-zachodniej Polsce jest otwartych i nie zostały poszkodowane przez powódź. Bardzo zróżnicowana sytuacja jest w poszczególnych powiatach, gdzie w wielu turystycznych miejscach (np. Kudowa Zdrój w powiecie kłodzkim) nie ma żadnych szkód a bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nie jest zagrożone.
Wycieczki, to nie tylko świetna przygoda, ale również edukacja. To doskonałe uzupełnienie lekcji poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pierwsze miesiące roku szkolnego zwyczajowo są czasem, w którym uczniowie wyjeżdżają razem ze swoimi nauczycielami na wycieczki szkolne. Szkolna wycieczka w miesiącach jesiennych to dobry moment, żeby odwiedzać muzea, galerie sztuki, teatry, opery, filharmonie, centra nauki, skanseny czy innej instytucji kultury.
Przykładowo Dolnośląska Organizacja Turystyczna przygotowała i stale aktualizuje listę dostępności lokalnych atrakcji turystycznych w tym trudnym czasie po powodzi. Jest ona dostępna w aktualnościach na stronie dolnyslask.travel. Do udzielenia informacji w tym zakresie jest także wiele lokalnych organizacji turystycznych.
Źródło: MEN