24 października 2024

Laureaci WorldSkills 2024 Lyon

Dziś w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Sekretarz Stanu Joanna Mucha wręczyła medale laureatom WorldSkills 2024 Lyon, którzy zdobyli 7 medali doskonałości podczas rywalizacji w konkursie w dyscyplinach zawodowych.

W dniach 10-15 września najlepsi polscy uczniowie i absolwenci szkół branżowych oraz zawodowych wybrani w konkursie SkillsPoland reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej podczas 47 edycji WorldSkills Lyon 2024, największego na świecie konkursu zawodów branżowych.

W zawodach tych wzięło udział aż 1 400 młodych zawodników z blisko 70 krajów i regionów, rywalizujących w różnych konkurencjach, reprezentując najwyższy poziom umiejętności w swoich dziedzinach.

Polskę reprezentowało 14 zawodników w 11 konkurencjach:

  • Integracja Robotów Przemysłowych – Piotr Wyrzyk, Hubert Krasuski (konkurencja dwuosobowa)
  • Gotowanie – Janusz Perucki
  • Przemysł 4.0 – Patryk Kubański, Krzysztof Woźniak (konkurencja dwuosobowa)
  • Obsługa gości hotelowych – Gabriela Lis
  • Cyberbezpieczeństwo – Jakub Bliźniuk, Filip Brzozowski (konkurencja dwuosobowa)
  • Chmura obliczeniowa – Dominik Gubrynowicz
  • Spawanie – Alan Kaczkowski
  • Mechanika Pojazdów Rolniczych – Jakub Netter
  • Instalacje sanitarne – Krzysztof Szewczyk
  • Instalacje elektryczne – Tomasz Chlipała
  • Frezowanie CNC – Kajetan Sarna

Polski zespół zdobył 7 medali doskonałości w 6 konkurencjach:

  • Tomasz Chlipała, konkurencja: instalacje elektryczne (ekspert Andrzej Szulik)
  • Krzysztof Szewczyk, konkurencja: instalacje sanitarne i grzewcze (ekspert Piotr Strzałkowski)
  • Dominik Gubrynowicz, konkurencja: chmura obliczeniowa (ekspert Michał Furmankiewicz)
  • Janusz Perucki, konkurencja: gotowanie (ekspert Iwona Niemczewska)
  • Filip Brzozowski i Jakub Bliźniuk, konkurencja: cyberbezpieczeństwo, konkurencja dwuosobowa, (ekspert Grzegorz Łazęcki)
  • Alan Kaczkowski (nieobecny na spotkaniu), konkurencja: spawanie (ekspert Sławosz Lewandowski)

Medale Doskonałości to wyróżnienia przyznawane tylko tym zawodnikom, którzy osiągnęli bardzo wysokie oceny – ponad 700 punktów. To jest tzw. 4 miejsce (bardzo blisko trzeciego).

Procedura zgłoszenia do konkursu:

Aby zakwalifikować się do międzynarodowych zawodów Worldskills/Euroskills, należy wziąć udział w dwuetapowych eliminacjach, konkursie regionalnym oraz SkillsPoland organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Jak się zgłosić?

Należy odwiedzić stronę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl), wypełnić formularz rejestracyjny w zakładce „WSPoland – Rejestracja na konkursy regionalne”, wybrać odpowiedni konkurs i poczekać na zadanie konkursowe, które przygotuje ekspert.

Najlepsi uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w konkursach regionalnych, a zwycięzcy tych etapów zmierzą się w ogólnopolskim finale SkillsPoland, który wyłoni reprezentantów na międzynarodowe zawody.

Kto może się zgłosić?

Konkursy skierowane są do osób fizycznych, uczniów i studentów, pracujących zawodowo lub uczących się, które do dnia 1 marca 2024 roku (włącznie) ukończą 18 rok życia i nie przekroczą 1 marca 2024 r. (włącznie) 23 roku życia.

Dlaczego warto?

Zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie SkillsPoland daje możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowej arenie podczas EuroSkills/WorldSkills. To nie tylko okazja do rywalizacji, ale także możliwość dołączenia do globalnej społeczności zawodowców, zdobycie cennego doświadczenia i pokazanie swoich umiejętności na światowym poziomie.

Udział w tym wydarzeniu to ogromna szansa na rozwój osobisty i zawodowy oraz otwarcie drzwi do kariery na całym świecie.

Czym jest WorldSkills?

WorldSkills i EuroSkills to międzynarodowe konkursy zawodowe odbywające się naprzemiennie co dwa lata. Mają one na celu promowanie umiejętności zawodowych wśród młodych ludzi na całym świecie. W zawodach uczestniczy 32 państwa z Europy (EuroSkills) oraz 87 krajów w globalnej edycji WorldSkills. Oprócz rywalizacji, wydarzeniu towarzyszą prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przystąpiła do konkursu w 2017 roku.

Droga do międzynarodowego sukcesu

Zwycięzcy konkursu SkillsPoland stają się reprezentantami Polski na arenie międzynarodowej, gdzie są otoczeni opieką ekspertów. Ci specjaliści zapewniają im kompleksowe wsparcie – od materiałów edukacyjnych, przez szkolenia, po dostęp do najnowocześniejszych narzędzi i technologii. Zawodnicy uczestniczą także w zgrupowaniach, gdzie pod okiem doświadczonych trenerów, psychologów i edukatorów, przygotowują się do rywalizacji na najwyższym poziomie. Zgrupowania to również doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji.

Udział zawodników w konkursie realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).

Źródło: MEN