Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodzieży kompetencji związanych z krytycznym myśleniem, rozpoznawaniem dezinformacji oraz świadomym, odpowiedzialnym korzystaniem z internetu i innych źródeł informacji. Inicjatywa wpisuje się w działania wspierające bezpieczeństwo informacyjne, będące jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Do udziału zapraszamy zespoły uczniowskie ze szkół ponadpodstawowych (do 5 osób), pod opieką nauczyciela. Zadaniem jest opracowanie założeń projektu edukacyjnego lub działania, które odpowiada na wyzwania związane z cyfrowym światem, dezinformacją i komunikacją społeczną – zarówno online, jak i offline.
Zadanie polega na przygotowaniu koncepcji projektu, który:
- porusza temat dezinformacji lub szerzej – wyzwań świata cyfrowego,
- zachęca do świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu,
- promuje budowanie relacji i prowadzenie rozmów – również offline,
- wspiera otwartość, krytyczne myślenie i dzielenie się doświadczeniem.
Projekt powinien zawierać:
- temat i cele działania,
- opis planowanych etapów realizacji,
- sposób dostosowania do odbiorców (np. młodszych uczniów, rówieśników, lokalnej społeczności).
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 27 maja 2025 r.
Nagrodą główną jest wyjazd zespołu pod opieką nauczyciela w czerwcu br. do Brukseli i udział w wydarzeniach kulturalnych związanych z polską prezydencją w Radzie UE, w tym w koncercie UNITY z udziałem wybitnych polskich artystów – Aleksandra Dębicza i Jakuba Józefa Orlińskiego.
Konkurs został objęty patronatem Ministra Edukacji oraz polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oficjalnym przewoźnikiem wydarzenia są Polskie Linie Lotnicze LOT.
Szczegółowe informacje, regulamin oraz materiały pomocnicze dostępne
Źródło: MEN