1 lipca 2025

Wydawanie decyzji przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie uznania wykształcenia uzyskanego za granicą

Świadectwa wydane za granicą mogą być uznane w drodze decyzji administracyjnej za dokument potwierdzający w Rzeczypospolitej Polskiej:

  • uprawnienie do kontynuacji nauki, Z WYŁĄCZENIEM UPRAWNIENIA DO UBIEGANIA SIĘ O PRZYJĘCIE NA STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA LUB JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE.
  • wykształcenie podstawowe,
  • gimnazjalne,
  • zasadnicze zawodowe,
  • zasadnicze branżowe,
  • średnie branżowe oraz
  • średnie.

I. Podstawa prawna

  1. Art. 93 – 93c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750 z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2015 r. w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. 2023 r. poz. 1885).

II. Miejsce złożenia dokumentów/właściwość WKO

Kuratorium Oświaty w Poznaniu, ul. Kościuszki 93, 61-716 Poznań od wtorku do czwartku w godzinach 8.00 -15.00.

Wielkopolski Kurator Oświaty jest właściwy:

  • ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (województwo wielkopolskie),
  • w przypadku braku miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej decyduje adres siedziby instytucji, w której wnioskodawca zamierza złożyć świadectwo.

III. Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek o uznanie świadectwa wydanego za granicą.
  2. Świadectwo ukończenia szkoły

a) konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectw, lub

b) władze oświatowe państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, lub

c) akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo.

PAMIĘTAJ DUPLIKAT WYDAWANY JEST W MIEJSCE UTRACONEGO ORYGINAŁU.

  1. Jeżeli świadectwo nie zawiera informacji o przebiegu kształcenia należy dołączyć wydane lub potwierdzone przez szkołę lub instytucję edukacyjną, która wydała świadectwo, albo potwierdzone przez władze oświatowe państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, wraz z ich tłumaczeniem na język polski:

a) wykaz ocen uzyskanych podczas egzaminu warunkującego ukończenie szkoły lub instytucji edukacyjnej lub zaliczenie danego etapu kształcenia,

b) wykaz przedmiotów i innych zajęć zrealizowanych w ramach danego etapu kształcenia wraz z uzyskanymi ocenami;

c) informację:

  • o zrealizowanym programie nauczania dotyczącą treści kształcenia,
  • o planowanym czasie nauki,
  • o skali ocen.

d) informację o uzyskanych uprawnieniach do kontynuacji nauki na odpowiednim poziomie w państwie, w którego systemie edukacji wydano świadectwo.

Dokumenty powinny być wydane lub potwierdzone przez szkołę lub instytucję edukacyjną, która wydała świadectwo, albo przez władze oświatowe państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo.

  1. Tłumaczenie na język polski świadectwa po jego zalegalizowaniu/nadaniu apostille oraz dokumentów sporządzonych w języku obcym winno być sporządzone lub poświadczone przez:

a) osobę wpisaną przez Ministra Sprawiedliwości na listę tłumaczy przysięgłych lub

b) osobę zarejestrowaną jako tłumacz przysięgły w państwie członkowskim Unii Europejskiej, państwie członkowskiej Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub państwie członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), lub

c) konsula Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego dla państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo, lub

d) akredytowane w Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo.

 4. Upoważnienie w przypadku, gdy wnioskodawca działa przez ustanowionego pełnomocnika, w formie:

  • oryginału lub
  • poświadczonego za zgodność przez działającego w sprawie adwokata/radcę prawnego będącego pełnomocnikiem w sprawie, lub
  • poświadczone za zgodność przez notariusza.

Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca zdolność do czynności prawnych, zamieszkała w Polsce.

IV. Ważne

  1. Wraz z oryginałami dokumentów należy przedstawić kserokopie wszystkich dokumentów załączanych do wniosku.
  2. Kuratorium Oświaty w Poznaniu nie odsyła oryginałów dokumentów złożonych w sprawie – dokumenty po zakończeniu postępowania należy odebrać osobiście lub przez upoważnioną osobę w Wydziale Nauczycieli i Sieci Szkół (ul. Kościuszki 93, 61-716 Poznań).
  3. Informacji na temat postępowania o uznanie świadectwa wydanego za granicą udzielają pracownicy Wydziału Nauczycieli i Sieci Szkół w godzinach pracy urzędu:

a) Estera Dębska-Wiśniewska, referent prawno-administracyjny, tel. 532 685 456,

b) Małgorzata Partyka, referent prawny, tel. 780 386 059,

c) Agata Krzywania, zastępca dyrektora, tel. 61 670 40 86.

V. Pozostałe informacje

  1. W przypadku osób, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 18 lat. Wniosek winien być podpisany przez przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego. Przedstawiciel ustawowy/opiekun prawny winien sporządzić i podpisać upoważnienie.
  2. W przypadku złożenia dokumentacji niekompletnej wnioskodawca jest wzywany do uzupełnienia braków formalnych w określonym terminie. Nieuzupełnienie ww. braków skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
  3. Wnioski rozpatrywane są w kolejności wpływu.
  4. Postępowania w przedmiotowych sprawach są nieodpłatne.

Załączniki