1 kwietnia 2019

Regionalny Kongres Zawodowy w Wielkopolsce

Wielkopolski Kongres Zawodowy odbył się 27 marca 2019 r. w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach k. Wrześni. Kongres został zorganizowany przez Wojewodę Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Celem Kongresu było upowszechnienie zmian w szkolnictwie branżowym zainicjowanych w 2016 roku, przedstawienie rozwiązań zwiększających wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego oraz zaprezentowanie potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie. Podczas paneli dyskusyjnych przedstawiono praktyczne rozwiązania w zakresie współpracy pracodawców ze szkołami i możliwości finansowania tej współpracy. W uznaniu działań na rzecz promocji i rozwoju szkolnictwa zawodowego w Wielkopolsce, Wicewojewoda, Pani Aneta Niestrawska wspólnie z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, Panią Elżbietą Leszczyńską wręczyły wyróżnienia prezesom i dyrektorom firm z regionu. W gronie wyróżnionych znaleźli się:

 • Elektrobudowa S.A. Oddział Produkcji Konin
 • ENEA S.A. Poznań
 • Fabryka Maszyn Spożywczych  SPOMASZ Pleszew S.A.  Pleszew
 • Fabryka Mebli UNIMEBEL Jan Mucha Ostrzeszów
 • Gestamp Polska Sp. z o.o. Września
 • Maria Katscher   właściciel firmy Salon Fryzjerski „Renesans Urody”  w Poznaniu
 • Komat Mieczysław Kozłowski Producent mebli i urządzeń ze stali nierdzewne w Romanowie Dolnym
 • Przemysław Kuczora właściciel Cukierni we Wrześni
 • Karol Pufal właściciel firmy Usługowy Zakład Malarsko – Tapeciarski w Złotowie
 • Samsung Electronics Poland Manufacturing Sp. z o.o. we Wronkach
 • Solaris Bus & Coach S.A. Owińska
 • Sun Garden Polska Sp. z o.o. Malanów
 • Volkswagen Poznań S.A.

Uczestnicy Kongresu mogli w strefie wystawienniczej zwiedzać stoiska promocyjne szkół branżowych.

W czasie spotkania podpisano pięć dokumentów o współpracy pracodawcy ze szkołą, pomiędzy:

 1. Zespołem Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni a Nowbudem z siedzibą we Wrześni,
 2. Zespołem Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu a Aesculap Chifa z siedzibą w Nowym Tomyślu,
 3. Zespołem Szkół nr 1 im Powstańców Wielkopolskich we Wronkach a Amica S.A. z siedzibą we Wronkach,
 4. Wielkopolskim Kuratorem Oświaty a Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu, Izbą Rzemieślniczą w Kaliszu oraz Krotoszyńską Izbą Rzemieślniczą,
 5. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu a Mars Polska Sp. z o.o.

Wicewojewoda Wielkopolski oraz Wielkopolscy Kuratorzy Oświaty odwiedzili Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni. Spotkali się z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz uczniami placówki. W szkole zwiedzili pracownie – technologii budownictwa, w której uczniowie prowadzili zajęcia z robót murarskich i tynkarskich oraz pracownię obrabiarek sterowanych numerycznie – uczniowie w zawodzie technik mechanik stworzyli program do obróbki detali, a maszyna wykonywała ich projekt.

Uzupełnieniem kongresu było spotkanie z przedstawicielami Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej w Kaliszu oraz Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej, podczas którego omówiono zagadnienia związane z kształceniem zawodowym.

Efektem udziału w wydarzeniu uczniów wielkopolskich szkół jest prezentacja ich osiągnięć i pomysłów na szerszym, zawodowo-biznesowym forum, klip wideo promujący Kongres Zawodowy oraz pełnometrażowe nagranie Wielkopolskiego Kongresu Zawodowego.

Organizatorem Kongresu był Wielkopolski Kurator Oświaty i Wojewoda Wielkopolski, natomiast współorganizatorem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas Kongresu odbył się również briefing prasowy na tematy związane z kształceniem zawodowym na terenie Wielkopolski.

Więcej na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Film https://vimeo.com/327224850

 

Załączniki

Kongres Zawodowy - wnioski
Data: 2019-07-05, rozmiar: 19 KB