2 września 2021

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022

W gminie Baranów w powiecie kępińskim odbyła się dziś Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2021/2022. Powitanie pierwszego dnia szkoły wraz z pierwszym dzwonkiem świętowali z uczniami i kadrą nauczycielską minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, wicewojewoda Aneta Niestrawska, wielkopolski kurator oświaty Robert Gaweł, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Gospodarzem tegorocznych uroczystości był Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich. Inaugurację rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Wawrzyńca, odprawiona przez biskupa kaliskiego Adama Bryla. Po mszy, na terenie nowo powstalej szkoły, miała miejsce uroczysta akademia.

– W dniu, gdy dla młodych ludzi zaczyna się nowy rok szkolnych przygód, pamiętajmy, że możliwość kształcenia się, zdobywania wiedzy i rozwijania kompetencji, to wielki dar. Dzisiejsza data w nierozerwalny sposób związana jest z rozpoczęciem II wojny światowej – największego dramatu naszej cywilizacji. Echa tamtych wydarzeń, obecne każdego pierwszego września, zwracają naszą uwagę ku temu, jak ważne jest kształcenie kolejnych pokoleń dla pokoju, wolności oraz niepodległości Ojczyzny – mówił wojewoda Michał Zieliński podczas inauguracji. Wojewoda życzył także wszystkim uczniom, aby nowy rok szkolny był dla wszystkich pomyślny i obfitował w wiele sukcesów.

Obecna na uroczystości minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. – Wszyscy przekonaliśmy się, że bezcennego, bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem nie zastąpią nawet najnowocześniejsze metody. Powrót uczniów do szkół jest dla nas najważniejszy, dlatego ministerstwo edukacji i nauki, wspólnie z innymi podmiotami instytucjami przygotowało szereg materiałów edukacyjnych oraz wytyczne przeciwdziałania epidemicznego. Jestem przekonany, ze dzięki tym rekomendacjom nauka w szkołach będzie bezpieczniejsza a uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie po długim okresie kształcenia na odległość – czytała w liście od premiera Mateusza Morawieckiego minister Marlena Maląg.
List z okazji rozpoczęcia roku szkolnego skierował także do uczniów i grona pedagogicznego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie korzysta z nowoczesnego kompleksu oświatowo-sportowego. Ten przestronny i przyjazny budynek, w którym ksztalci się 200 uczniów, jest wizytówką gminy Baranów. Koszt inwestycji wyniósł 47 milionów złotych.

Źródło i zdjęcia: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu