6 lipca 2022

Uroczystość finałowa II Ogólnopolskiego Konkursu Ignacy Jan Paderewski

29 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość finałowa II Ogólnopolskiego Konkursu Ignacy Jan Paderewski pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych w kraju oraz szkół polskich za granicą.

Ignacy Jan Paderewski to wybitnie wszechstronna postać i w konkursie nie mogło zabraknąć żadnej z dziedzin i sfer jego działalności. Każda kategoria podzielona była na grupy wiekowe Primus i Altus.

Do udział w przedsięwzięciu przyłączyły się uczelnie: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Honorowego patronatu udzielili: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski.

Najważniejszym spośród wielu celów konkursu było biskie spotkanie i poznanie Paderewskiego przez dzieci i młodzież ze wszystkich typów szkół w Polsce jak i szkół polskich poza granicami. Do konkursu zgłosiło się ponad 600 uczniów a do zmagań przystąpiło około 300 uczestników, z wielu krajów, takich jak: Austria, Irlandia, Kazachstan, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Ukraina, Włochy. Mottem konkursu były słowa I. J. Paderewskiego wskazujące uczniom w jaki sposób mają osiągnąć sukces nie tylko w tym konkursie, ale i w życiu.

Podczas uroczystości oprócz finalistów wystąpili uczniowie z wielkopolskich szkół przygotowani przez panią Agatę Domańską, a na zakończenie wielkie sławy. Był to Sebastian Stieler – kompozytor, aranżer, twórca muzyki filmowej do dzieł polskich i zagranicznych. Producent kilkuset reklam telewizyjnych oraz radiowych oraz Iwona Hossa – doktor habilitowany, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek operowych. Laureatka Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym konkursie im. Marii Callas w Atenach, Wraz z Antonim Witem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej brała udział w nagraniu dwóch płyt nominowanych do Nagrody Grammy.

Organizatorem przedsięwzięcia był Wielkopolski Kurator Oświaty, Robert Gaweł we współpracy z Dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Janem Żarynem.