14 października 2021

Katyń Zachodu w lasach Palędzko – Zakrzewskich III Marsz Pamięci

Dnia 13 października br. Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł wziął udział w III Marszu Pamięci, który przeszedł od Mogiły Duchownych do Kwatery Siedmiu Grobów znajdujących się w Lasach Palędzko – Zakrzewskich, nazywanych Katyniem Zachodu.

W lasach tych, w ramach operacji „Tannenberg” zapoczątkowanej w 1939 r., zostało zabitych od kilku do kilkunastu tysięcy Wielkopolan: Powstańców, nauczycieli, księży, urzędników, ziemian i chłopów. Była to zaplanowana akcja eksterminacji polskiej ludności, w szczególności polskich elit.

Przy dużym zaangażowaniu organizatorów: Stowarzyszeniu Miłośników Dopiewca – Sami Swoi oraz Stowarzyszeniu Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, z roku na rok coraz więcej osób ma okazję dowiedzieć się o tym miejscu, usłyszeć historie poległych tam Polaków i oddać cześć oraz należną pamięć ofiarom zbrodni niemieckich. W tych lasach bowiem mordowani byli więźniowie Fortu VII oraz obozu w Żabikowie.

Uroczystość została objęta patronatem narodowym  Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem honorowym III Marsz Pamięci objął m.in.: Wielkopolski Kurator Oświaty.