22 lutego 2023

Konferencja „Lepsza edukacja. Nowe technologie w nauczaniu”

Trzystu nauczycieli z całej Polski rozmawiało przez dwa dni we Wrześni o szkolnictwie na technologicznym rozdrożu. W Szkole Podstawowej nr 6 odbyła się konferencja pt. „Lepsza edukacja. Nowe technologie w nauczaniu”. Oczywiście wszyscy zgadzają się, że od technologii ucieczki ani odwrotu już nie ma, dlatego potrzebne są takie spotkania.

W trakcie panelu rozpoczynającego kurator Robert Gaweł wskazał, że edukacja jest transmisją kultury i jej kodów z jednego pokolenia na drugie.
Tego pola, w cyfrowej rewolucji, oddawać nie możemy. Musimy walczyć o młodych ludzi – powiedział.

W stwierdzenie kuratora Roberta Gawła wpisała się dr Ada Florentyna Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego, która w swoim wykładzie Pokolenie cyfrowych tubylców. Jak wzmacniać poznawczo pokolenie Alfa? uwrażliwiła nauczycieli na różnice międzypokoleniowe a szczególnie pokolenie Alfa, czyli młodych ludzi z roczników 2008 i późniejszych. Dr Pawlak wyjaśniła, jak pokolenie to nabywa wiedzę m.in. w połączeniu jej z rozrywką i imersją oraz za pośrednictwem „bytów” cyfrowych (syntetycznych). Należą do nich wygenerowani przez sztuczną inteligencję cyfrowi influenserzy, naśladujący w swoich zrachowaniach, wyglądzie i mowie do złudzenia ludzi. Ten styk fałszu i technologii jest dla młodego człowieka kwestią zachowania jego zdrowia psychicznego. Dlatego powinniśmy szczególnie stwarzać młodzieży wiele okazji do zawiązywania grup koleżeńskich, artystycznych, rekonstrukcyjnych, harcerskich czy sportowych  z „prawdziwymi” kolegami i koleżankami.

Drugie wystąpienie, na które należy zwrócić uwagę, to przeciwwaga do życia cyfrowego. To opowieść o książkach dla dzieci „podanych” w pięknym architektonicznie otoczeniu. Mówiła o nich i pokazywała swoje przykłady Iwona Pietrzak-Płachta – nauczycielka bibliotekarka ze szkoły w Pilszczynie. Nauczycielka ta traktuje książki jako środek terapeutyczny. Nazywa je „plasterkiem na duszę”. Ale to jedna strona medalu. Drugą jest przestrzeń architektoniczna biblioteki, stworzona przez panią Iwonę. Białe, minimalistyczne i sterylne wręcz wnętrza dające oddech od nieustannie skrolowanych przez dzieci i młodzieży ekranów mediów cyfrowych.

Pełen zapis konferencji